Bez kategorii

Postanowienia wielkopostne

Nie wszyscy mogą pościć, ale wszyscy mogą kochać Boga.
Św. Jan Bosko

Jesteśmy w połowie Wielki Postu, a tegoroczne święta Wielkanocne będą przebiegać zapewne w sposób bardzo odmienny od dotychczasowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by maksymalnie wykorzystać czas spędzony w domu do katechizacji najmłodszych dzieci, także za pomocą zabawy.

Niemal każdemu dorosłemu czas dorocznej pokuty kojarzy się zapewne z postanowieniami, czy to robienia dobrych uczynków, czy odmawiania sobie drobnych radości w celu ćwiczenia naszego ciała i ducha. Pamiętajmy, że takie praktyki — wprowadzane od najmłodszych lat — będą procentować nie tylko w tym przedświąteczno-świątecznym czasie, pomogą także dzieciom w zdyscyplinowaniu i kreatywności na co dzień (bo której mamy nie ucieszy pomoc ze strony dziecka?).

Jak pomóc dziecku w wyborze i realizacji takich postanowień?

Kostka postanowień

Prostą pomocą może być wspólne zrobienie „kostki dobrych postanowień”. Możemy wykorzystać zaprezentowany poniżej szablon. Do wykonania potrzebujemy:

  • dwie kartki A4 (na jedną kostkę)
  • drukarkę
  • kredki
  • klej
  • opcjonalnie — jakikolwiek karton, np. po ryżu czy płatkach śniadaniowych (nasza kostka będzie trwalsza i bardziej „odporna” na częsty kontakt z małymi dłońmi)

Uwaga! Szablon celowo nie zawiera jednej zakładki — jej brak ułatwia włożenie ręki do środka podczas sklejania. A i sama czynność klejenie będzie zapewne wymagała pomocy ze strony osoby dorosłej lub starszego rodzeństwa.

Kostka na zdjęciach różni się nieco od poniższych szablonów – w domu łatwiej zachęcić dziecko do codziennej zmiany aktywności. W przedszkolu ten czas wydłuża się, ponieważ nowe postanowienie możemy zrobić dopiero na kolejnej katechezie.

Mój szablon zawiera przykładowe, popularne postanowienia. Ponieważ młodsze dzieci nie przeczytają jeszcze same opisów obrazków, zacznijmy od ich omówienia. Później dzieci mogą, pod czujnym okiem opiekunów, wyciąć wzór, pokolorować i skleić. Jeżeli chcemy, by była sztywniejsza i bardziej wytrzymała, podklejamy ją po wydrukowaniu dowolnym kartonem/kartką z bloku technicznego. Szablon może podlegać dowolnej modyfikacji — możemy pozostawić wolne pola, na których dzieci same narysują swoje pomysły na postanowienia, pozostawić jedno puste pole, które będzie oznaczać „zadanie specjalne”, które danego dnia wymyśli tato lub dziadkowie, etc. Ilość pomysłów — nieograniczona!

Tak przygotowana kostka posłuży do losowania postanowień na każdy dzień. Możemy też umówić się z dzieckiem, że jedno zadanie będzie realizowane przez określony czas, np. trzy dni. Jeżeli w domu mamy rodzeństwo, każda osoba może posiadać swoją kostkę! Taka forma przygotowania do Wielkanocy ucieszy z pewnością nie tylko maluchy, ale i młodsze dzieci szkolne.

Kostkę możemy również wykorzystać jako pomoc wychowawczą w pracy z dzieckiem: umieścić na niej pomysły na zabawy, aktywności, ćwiczenia, które dziecko danego dnia wykona. Tutaj pozostaje ogromne pole dla wyobraźni rodziców!

Do dzieła!

Przy sklejaniu zwracamy uwagę na „1”, pomogą w dopasowaniu obu części.