Bez kategorii, Biblijne

Boże Ciało

Jeśli istnieje jakieś katolickie święto, które kojarzy się z dzieciństwa najbardziej, to z pewnością jest to uroczystość Bożego Ciała. Tradycyjna procesja, sypanie kwiatów, eucharystyczne pieśni śpiewane przez tłumy na ulicach… I choć w tym roku ten drogi dzień może wyglądać zupełnie inaczej i nietypowo, jego istota na zawsze pozostanie taka sama: to czas radowania się tym, że Bóg JEST z nami.

A jest blisko i namacalnie, ponieważ Sam tak postanowił ponad 2000 lat temu, gdy w Wieczerniku pierwszy wspomniał o Swoim Ciele ukrytym w chlebie. Posłuchajmy historii i katechezy na ten temat:

Jeszcze raz przywołajmy eksperyment z hostią, dzieciom ogromnie się on podoba i dobrze obrazuje prawdę o niewidocznym gołym okiem Bogu:

Szablony tutaj, specjalnie dla grupy biedronek!: https://www.katechezaprzedszkolaka.pl/2020/04/28/w-drodze-do-emaus/

Dla Pana Jezusa ludzie kładli swoje płaszcze na ziemi, gdy wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy. Dzisiaj już nie ściągamy kurtek, by rozłożyć je pod nogami księdza niosącego monstrancję. Dzisiaj robimy dywan z kwiatów! A żeby tak mogło się stać potrzeba nie tylko płatków, musimy też mieć jakiś koszyk. Dlatego dzisiaj dwie propozycje koszykowe. Pierwsza wersja jest dość trudna, w każdym razie pracochłonna i wymaga cierpliwości. Ale efekt jest śliczny! Oto ona:

Potrzebne rzeczy:

 • klej i nożyczki
 • taśma klejąca
 • zszywacz
 • kolorowe wstążki
 • taśma izolacyjna lub ozdobna tasiemka
 • szablon:

Jeżeli chcemy powiększyć szablon a tym samym koszyk, ustawmy następujące parametry drukowania:

I wersja druga, dużo prostsza:

Tutaj wystarczy nam plastikowe opakowanie po serku lub lodach, taśma klejąca dwustronna, nożyczki i sznurki/mulina/wełna lub wstążki.

Pozostaje tylko odwiedzić Pana Jezusa, który zawsze JEST z nami w miejscu, w którym JEST szczególnie, czyli na Eucharystii w kościele. Bo nawet jeśli czasami nudzi nas Msza Święta (tak, nas dorosłych też…), to obecność każdego z nas jest dla Boga bezcenna. A raz do roku role się zmieniają i to On przychodzi, by zobaczyć, co u nas słychać. Tak dosłownie i fizycznie.

Na koniec piosenka, z którą szalejemy u średniaków już od pół roku, w tym tygodniu ją odświeżamy i z przytupem śpiewamy zwrotki! Wykonanie bardzo ładne, choć nie tak piękne, jak w naszych przedszkolach.

Ogłoszenie blogowe

Powoli zmierzamy do wakacji, a przed nimi do powrotu zajęć do przedszkola. Zanim nadejdą wakacyjne, dni pojawi się jeszcze kilka katechez. Warto już dziś zasubskrybować (czy też „zaobserwować”) stronę i pozostawić swój adres mailowy, żeby być na bieżąco z nowościami. Zachęcam również do subskrypcji kanału na youtube, ponieważ filmy mogą pojawiać się nieregularnie. Będzie mi bardzo miło, jeżeli nadal będziemy spotykać się również w wirtualnej przestrzeni, tym bardziej że jest nas już kilka tysięcy! Pozdrawiam serdecznie tych znanych mi osobiście i tych, którzy zawędrowali tutaj i razem z nami kontynuują katechetyczną przygodę!

Jeżeli uważasz materiały Katechezy przedszkolaka za przydatne, możesz postawić kawę pod linkiem poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 thoughts on “Boże Ciało”

 1. Pani Aniu,
  Pani katechezy są dla mnie bardzo cennym źródłem informacji i inspiracji.
  Bardzo dziękuję! 🙂

Leave a Reply