Biblijne, Wielki Post

Hosanna! I pierwsze urodziny Katechezy Przedszkolaka

Co zrobić, gdy chcemy kogoś powitać? Jakich słów lub gestów użyć? Każde dziecko bez zastanowienia wymieni tutaj całą litanię pomysłów, tych świeckich i tych bardziej „kościelnych”. Zastanawialiście się kiedyś na tym w jaki sposób witano Pana Jezusa, gdy jeszcze mieszkał na ziemi?

Co oni tam krzyczeli?

Ewangelie przytaczają nam wiele historii na ten temat. Jednak jest taka jedna, wyjątkowa dla każdego dziecka – choć padające tutaj słowa i dorosłych potrafią zdziwić i zafrapować! Dzisiejszą katechezę rozpoczniemy właśnie od tej historii, w tym roku już w wersji „youtubowej” (nawet troszeczkę… pandemicznej). Gotowi?

Ale u nas nie rosną palmy…

Taki już paradoks wydarzeń Wielkiego Tygodnia, że radość i smutek nieustannie się ze sobą splatają. Na całe szczęście my, współcześni, znamy już dalsze karty Biblii i możemy dać upust tej pierwszej emocji bez żadnego zastrzeżenia. Elementem, który taką radość budzi rokrocznie jest typowa „nasza, polska” palma wielkanocna – w przedszkolu za każdym razem nie ma końca ochom i achom na widok takiego czy innego rękodzieła. Dlatego zachęcam do samodzielnego lub rodzinnego wykonania palm – w końcu w Polsce nie jest nam dane ścinać palmowych gałązek na ulicach miast i wsi…

Potrzebne materiały tutaj: https://www.katechezaprzedszkolaka.pl/2020/03/30/niedziela-palmowa/

Gotowe palmy do kupienia tutaj: https://katechezaprzedszkolaka.v.1cart.eu/pl/offer

„Ho… hos… trudne słowo…”

Na trudne słowa najlepsza jest piosenka. Uwaga! Jest bardzo zaraźliwa!


D                     G  A          D

Hosanna, hosanna, hosanna!

D                             A D                              G  A          D

Witaj, Jezu, nasz Królu – hosanna, hosanna, hosanna!

D                         A D                              G  A          D

Witaj, Synu Dawida – hosanna, hosanna, hosanna!

D                                      A D                             G  A          D

Tobie z radością śpiewamy – hosanna, hosanna, hosanna!

D                     h

Gdy jechałeś na osiołku,

e         A                D

ludzie głośno wołali.

D             h

I my dziś z palmami w rękach

e         A                       D

Tobie z radością śpiewamy –

D                     G  A          D

Hosanna, hosanna, hosanna!

Jak ten czas leci!

Mija niemal rok od pierwszego wpisu dla przedszkolaków i ich rodziców. Chyba nikt z nas nie podejrzewał, że cała sytuacja, przez którą powstał ten blog – a następnie kanał na YouTube – potrwa aż tyle czasu. A jednak: wirtualne miejsce, które miał na chwilę przenieść nasze dywanowe opowieści, piosenki i zabawy do sieci i w konsekwencji do Waszych domów, obchodzi swoje pierwsze urodziny! I służy nie tylko w domach, ale także w przedszkolach i szkołach (serdecznie pozdrawiam uczniów, ich rodziców i katechetów!).

Ponieważ zatoczyliśmy roczne koło, chyba na jakiś czas wystarczy nam wszystkim materiałów i inspiracji. Być może jeszcze kiedyś coś się tu pojawi (jeśli będzie takie zapotrzebowanie), mam nadzieję, że już nigdy z pandemicznych konieczności, a bardziej z potrzeby serca. Dziękuję za wszystkie wiadomości, komentarze. A „moim” dzieciakom najukochańszym na świecie i ich rodzicom za to, że notorycznie zdarzało się, że maluchy opowiadały za mnie historie lub śpiewały piosenki, bo czasami katechezy online wyprzedzały nasze spotkania w przedszkolu i były już „przerobione” w domu:-)

W głowie cały czas siedzi i dojrzewa projekt internetowy dla katechetów (może kiedyś urośnie na tyle, by ujrzeć światło dzienne). Wierzę, że Pan Jezus zadba o to, jeśli zaistnieje realna potrzeba. Póki co polecam wydawnictwo, przy którym miałam przyjemność współpracować: https://stanislawbm.pl/produkt/kocham-cie-dobry-jezu-poradnik-metodyczny-do-nauczania-religii-dzieci-szescioletnich/

Do nabycia również widoczna poniżej teczka pracy dziecka oraz plansze katechetyczne.

Jeśli byłoby jakieś ogromne zapotrzebowanie na multimedialne opracowanie jakiejś historii biblijnej, tematu na katechezę, albo jeśli ktoś miałby jakiś pomysł do zrealizowania lub współpracy, można zostawić wiadomość w komentarzach lub mailowo: katechezaprzedszkolaka@gmail.com. Nic obiecać nie mogę, ale ten rok pokazał, że „nigdy nie mów nigdy” bywa bardzo trafną dewizą.

Tymczasem, życzę Wam wszystkim (i sobie również) Zmartwychwstania do Życia!

Panie Jezu, który jesteś pokornym Królem, bądź z nami w naszych smutkach i radościach. Spraw, byśmy zawsze witali Cię z radością w naszym codziennym życiu, nie tylko od święta!

1 thought on “Hosanna! I pierwsze urodziny Katechezy Przedszkolaka”

Leave a Reply