Boże Miłosierdzie

Tydzień Miłosierdzia

Po białej niedzieli, która jest Świętem Miłosierdzia Bożego, mamy w Kościele aż cały tydzień związany z tym ważnym wydarzeniem — Tydzień Miłosierdzia. Dobrze jest utrwalać wiadomości i umiejętności, dlatego w tym tygodniu ciąg dalszy przygody z Bożym Miłosierdziem. Jeśli jeszcze nie widzieliście katechezy sprzed roku na Święto Miłosierdzia, zajrzyjcie koniecznie tutaj: https://www.katechezaprzedszkolaka.pl/2020/04/14/swieto-bozego-milosierdzia/

Czy to się da zrobić?

Miłosierdzie Boga jest niesamowite, wręcz skandaliczne. Bo jak można wybaczyć komuś, kto zrobił nam krzywdę i nie odpłacił z nawiązką? Po ludzku przepędzilibyśmy go tam, gdzie pieprz rośnie! Z takim „problemem” nieprzebaczenia borykamy się od przysłowiowego przedszkola do Opola. Dzieci bardziej przekonuje ciekawie pojmowana sprawiedliwość („on mi złamał kredki, to ja mu zepsuję zabawki”), niż wybaczenie. Tego musimy się wszyscy uczyć od dziecka. A od kogo lepiej czerpać wiedzę i przykład niż od rodziców? Sprawdźmy czego nauczył się dziś Piotrek:

W tym miejscu warto porozmawiać z dziećmi na temat sytuacji, która została przedstawiona (można by rzec, że dosłownie z życia wzięta!) i usłyszanej przypowieści.

Drodzy dorośli — rodzice, katecheci, wychowawcy — dawajmy dzieciom przykład dobrego życia. Żadna katecheza nie pomoże, jeśli dziecko nie zobaczy w nas tego, o czym słyszy. Bardzo smutne są pytania kilkulatków: „po co mam się modlić, skoro rodzice się nie modlą?”. Pan Jezus dał nam najlepszy przykład życia miłosierdziem, bo Sam zaczerpnął go od Swojego Ojca. I naprawdę każdy z nas może zrobić to samo, co Jezus!

Czas na konkretną miłość

Pan Jezus po zmartwychwstaniu nie tylko kazał uczniom wracać do domu, przyszedł też to nich, gdy jeszcze bardzo się bali. Nie tylko tego, co się stanie, gdy wyjdą do innych ludzi. Pewnie bali się, co by pomyśli Jezus o ich zachowaniu w dniu ukrzyżowania (Ewangelia mówi nam tylko o Janie, który jedyny był pod krzyżem). Czy Jezus wybaczy im taką zdradę? Czy będzie robił im wyrzuty? Tymczasem Jezus zaskoczył wszystkich, bo przyszedł nie czekając na nic i… poświęcił uczniom Swój czas. Ale to nie był byle jaki czas, tylko czas okazania miłości: pozwolił się dotknąć, rozmawiał, nawet dał Ducha Świętego w prezencie! To wszystko były znaki miłości. Dlatego dzisiaj spróbujemy wygospodarować trochę czasu, żeby pokazać innym, że ich kochamy. A pomoże nam w tym…

Potrzebne materiały:

  • dwie plastikowe butelki (małe) – muszą być dobrze osuszone! Najlepiej opróżnić je dzień wcześniej lub wysuszyć na kaloryferze
  • taśma klejąca i taśma izolacyjna (ta druga wystarczy)
  • nożyczki i małe nożyczki do paznokci (lub dziurkacz)
  • mały kawałek kartony i ołówek
  • kawałek białej kartki (lub lejek)
  • szklanka cukru (nie jemy go, będzie potrzebny!)

Jeśli nie wysuszymy dobrze butelek, to zamiast zabawki będziemy mieć… lukier. Trzeba o to zadbać. Nada się też drobna kasza. Cukier daje natomiast skojarzenie ze słodyczą takiego dobrego życia, nawet jeśli trochę nas kosztuje:

Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie (Mt 11,25-30)

Bóg jest dobry

Na koniec piosenka, która pomaga zapamiętać najważniejszą prawdę wiary: Bóg nas kocha i na tę miłość nie trzeba zasłużyć!

Bardzo wzruszające są momenty, gdy podczas katechez mówimy o tej właśnie darmo danej miłości i zwykle pada pytanie: „jak to? To Bóg za to nic nie chce, pieniędzy, nie?!”, na które odpowiadam: „no nic!”, a w kontrze słyszę „ale ja mu i tak chcę zapłacić!”. Wtedy mam wrażenie, że dzieci lepiej niż my, dorośli, zrozumiały, że wiara wymaga od nas odpowiedzi dokonanej w wolności. Nie muszę być dobry i kochać, ale jeśli wiem, że Bóg — choćby nie wiem co — nie przestanie mnie kochać, to już nie zmuszam się do dobrych uczynków czy modlitwy, tylko robię z radością, z własnej woli, w odpowiedzi na miłość Boga. Jakby było pięknie, gdybyśmy wszyscy tak myśleli i postępowali według tego na co dzień!

Bóg jest dobrym Tatą, kocha każdego. Nie musisz zasłużyć na miłosierdzie Jego.

I właśnie do tego zaprasza nas Tydzień Miłosierdzia, do działania takiego, jak działanie Boga — miłosiernego. Czego Wam i sobie życzę!

Panie Jezu, który uczyłeś się miłosierdzia od Swojego Taty, naucz i nas takiego życia, w którym jest czas na dobro.

Amen

Jeżeli uważasz materiały Katechezy przedszkolaka za przydatne, możesz postawić kawę pod linkiem poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 thoughts on “Tydzień Miłosierdzia”

Leave a Reply