Adwent, Biblijne

Kiedy Słowo staje się… czyli o Adwencie

Jak co roku zegar nieubłaganie odlicza czas, który dzieli nas od kolejnych Świąt Bożego Narodzenia i już niedługo rozpocznie się Adwent. Dzisiaj opowiemy sobie, że Adwent to nie tylko oczekiwanie. To także spełnienie się tu i teraz obietnic, które daje nam Pan Bóg! Wymaga to jednak trochę wysiłku. Ale bez zmartwień — Pan Jezus większość pracy zrobił już za nas, a jak zabrać się za resztę, pokazał Swoim życiem.

Kiedy Słowo staje się… Ciałem

„Na początku było Słowo…” (J 1,1), ale gdybyśmy my, ludzie, tylko mówili, to moglibyśmy niewiele osiągnąć. Bo ile można słuchać? A że wiedział to doskonale Pan Bóg, to musiał jakoś to Słowo pokazać. I tak zaczyna się nasza adwentowa historia czekania i spotkania pewnej dziewczyny z kimś, kogo pewnie większość z nas by się nie spodziewała nigdy spotkać twarzą w twarz…

Tą dziewczyną, która przeżywała swój Adwent, oczywiście była Maryja. Szczególnie od momentu, kiedy dowiedziała się, że zostanie Mamą Jezusa. Od kogo dostała tę wiadomość i z kim się nią podzieliła? Odpowiedź czeka na nas na kartach Biblii…

Zwiastowanie nie jest łatwym słowem do zapamiętania, nawet jeśli samo znaczenie dzieci zrozumieją. A jak wiadomo, tutaj zawsze przychodzi nam z pomocą piosenka, tym razem niezrównanego zespołu Arka Noego:

Kiedy Słowo staje się… widzialne

Ale przecież Pan Jezus po to został człowiekiem, by nam było łatwiej stać się takim, jak On – pełnym Miłości. I nie trzeba na to czekać do takich czy innych świąt, można przygotować swoje serce już dziś dla Pana Jezusa i Go naśladować. Jak? Wprowadzając słowo w czyn! Dzisiaj zrobimy nietypowy kalendarz adwentowy, który symbolicznie pomoże nam zobaczyć, że dobro można „robić w kółko”.

Potrzebne materiały:

  • szablony (druk na dowolnych kolorach)
  • kolorowa kartka A4 (może być z bloku technicznego)
  • korek i pinezka nożyczki
  • klej opcjonalnie kredki

Słowa możemy oczywiście wymyślić sami. Nie jest to typowy kalendarz z zadaniami, bo zadania… musimy zaplanować sobie sami. Bo uśmiech łatwo pokazać, ale co powinniśmy zrobić, żeby było widać, że nasza rodzina jest rodziną? Tutaj liczy się pomysłowość i dobre serce.

Kalendarz jest wieloroczny, ponieważ nie zawiera dat. Musimy sami zaznaczyć sobie, kiedy wypada Boże Narodzenie (po czwartej niedzieli). Warto też kontynuować zabawę w święta — przecież nie po to przygotowujemy się przez cały Adwent, by odpuścić ten najważniejszy Czas!

Kiedy Słowo staje się… słyszalne

I na koniec – nie czekajmy na święta, żeby życzyć sobie wiele dobra i mówić słowa z miłością, bo i Bóg nie potrzebuje specjalnych okazji, żeby nas kochać. Dlatego składam wszystkim dzieciom i ich Rodzinom najserdeczniejsze życzenia dobrego przeżycia Adwentu!

Panie Jezu, który stałeś się człowiekiem, naucz nas, że i my nie musimy czekać na najlepszą okazję, by okazywać innym ludziom miłość, ale możemy być podobni do Ciebie już dzisiaj.

Jeśli uważasz materiały Katechezy przedszkolaka za przydatne, możesz postawić kawę pod linkiem poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply