Adwent, wiersz

Drzewo Jessego – poznaj swoją historię!

Adwent to nowy początek, dosłownie „przyjście”. Niby czekamy na kolejną rocznicę urodzin Pana Jezusa, ale jednocześnie jest to czas, kiedy Pan Jezus już do nas przychodzi. Jego historia, spisana w Biblii, jest cały czas żywa i obecna. W tym Adwencie chciałabym zachęcić wszystkich – małych i dużych – do zapoznania się z różnymi przodkami Pana Jezusa. W końcu są to bliscy naszego brata, Zbawiciela!

Co to za czas?

Adwent jest dzieciom bardzo bliski. Kto nie lubi czekać na swoje urodziny? Boże Narodzenie to właśnie urodziny Jezusa. Można zaśpiewać o tym piosenkę, chyba już dobrze znaną:

Bóg urodził się jako człowiek, w konkretnej rodzinie. Adwent kieruje nasz wzrok właśnie w kierunku wydarzeń, które doprowadziły do narodzin Jezusa. My, dorośli, słuchamy o tym w czytaniach mszy roratnich. Ale czy dla dzieci to będzie czytelne? Można dołożyć do wszystkich praktyk adwentowych jeszcze jedną, bardzo szczególną, która skradła moje serce…

Drzewo Jessego

Kalendarz adwentowy zawiera w sobie nieskończenie wiele możliwości zorganizowania czasu oczekiwania na Boże Narodzenie. Istnieje jednak inna, nieco analogiczna forma przygotowania. Jest nim tak zwane Drzewo Jessego. Co to takiego? Dzisiaj chciałam opowiedzieć o tym pomyśle rodzicom, bo ich rola jest tutaj bardzo, bardzo ważna. Zapraszam do wysłuchania.

Niestety, nie udało mi się znaleźć wiarygodnych źródeł, które mówiłyby o korzeniach tej tradycji w przedstawionej formie. W Internecie znajduje się sporo pomocy, od kolorowanek po książki. Mam jednak wrażenie, że Drzewo Jessego nie przebiło się jeszcze do katolickiego mainstreamu. A szkoda, bo jest to praktyka, którą – w przeciwieństwie do kalendarza adwentowego – ciężko skomercjalizować.

Potrzebujemy gałązki (żywe, obciętej z drzewa) i wizji na nasz adwentowy czas. Idea zakłada poznanie przodków Jezusa, stworzenie czegoś na wzór Bożego drzewa genealogicznego. Musimy wybrać osoby, które chcemy przedstawić dzieciom oraz przygotować jakąś ozdobę, którą zawiesimy na naszym drzewie – od dołu do góry. Można przygotować sobie takie „gadżety” we własnym zakresie, można też wykorzystać gotowe, na przykład takie z wierszykami omawiającymi poszczególnych bohaterów i miejscem na rysunki dzieci:

Maluchy oczywiście nie przeczytają ich samodzielnie. Całe piękno polega więc na tym, że zachęcają one do rodzinnego czytania i opowiadania historii. Karteczki mogą być wydrukowane na kolorowym papieże, najlepiej z bloku technicznego. Dzieci mogą sobie ozdobić każdy fragment, narysować na odwrocie jakiś znaczek (podpowiedź znajduje się u dołu każdego kwadracika, ale nie jest obligatoryjna – dajmy szansę wyobraźni!). Możemy także wykonać swoje własne ozdoby – gwizdki, drabinę, ziemię czy winogrona.

A tutaj plik z postaciami i fragmentami:

Na początku Bóg stworzył…

Nie ma jednego schematu doboru czytań i postaci. Myślę, że warto jednak w każdym przypadku zacząć od samego początku, czyli od historii stworzenia świata. Tym bardziej, że to historia wdzięczna do opowiadania dzieciom. Dlatego wierszyk z tą historią powstał w formie audio. Posłuchajcie…

Wierszyk ten otwiera e-book, który będzie zawierał jedenaście wierszy związanych z przykazaniami, ale mówiących o nich w sposób bardzo luźny. Będzie to forma pomocy katechetycznej do wykorzystania w domu – poza rymowankami będą tam króciutki omówienia i pomysły na pracę z dzieckiem w domu. Będzie również dostępna wersja audio.

Być może kiedyś uda się wydać taką publikację w formie papierowej książki. Póki co przeszła korektę i redakcję i czeka na skład.

Innym wiersze, który znajdzie się w e-booku, będzie wiersz „Ważne imię”, do posłuchania TUTAJ.

To też nasza historia

Rodzina jest dla dzieci czymś bliskim, dlatego tak łatwo chłoną one biblijne historie. Pismo Świętej jest jedną wielką księgą historii rodzinnych Boga, a Bóg zaprosił każdego z nas do Swojej rodziny. Mam nadzieję, że drzewo Jessego pomoże wszystkim rodzinom w pięknym i pożytecznym przeżyciem Adwentu. Czego życzę nam wszystkim.

Panie Jezu, nasz bracie, pomóż nam poznać Twoją historię, żebyśmy zobaczyli, że Ty jesteś obecny także w naszej historii życia. Amen

☕Jeżeli podobają Ci się materiały Katechezy przedszkolaka, możesz postawić kawę na zachętę do dalszej pracy☺️ pod tym linkiem:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply