Bez kategorii, Biblijne, Wielki Post

Zacheusz i Niebo w sercu – czyli zaczynamy Wielki Post

Katecheza wielkopostna na każdym poziomie edukacji zakłada przywołanie postaci Zacheusza. Więc spośród wielu możliwości wprowadzenia dziecka w czas Wielkiego Postu, w tym roku zajmiemy się właśnie tym niesławnym zwierzchnikiem celników.

KAŻDY może się poprawić!

Wielki Post o czas wielkiej łaski i radości (wbrew pozorom), bo możemy sobie w nim uświadomić, że popełniamy złe uczynki, ale to nie koniec! Każdy ma szansę poprawić się w każdym momencie, a szczególnie w Poście. Dlatego na początek przypomnienie piosenki, która o tym mówi:

Niebo w sercu

Dzieci bardzo emocjonalnie przyjmują historię człowieka, który tak bardzo chciał poznać Jezusa, że pozwolił się ośmieszyć wchodząc na drzewo. Dzisiaj więc historia w formie opowieści biblijnej, zobaczmy to…

Pan Jezus obiecał, że „dziś zbawienie stało się udziałem tego [Zacheusza] domu.” (Łk 19, 9b). Zacheusz zaprosił Jezusa do siebie już w chwili, gdy się nawrócił i naprawił zło, które wyrządzał do tej pory. Tak samo my nie musimy czekać na to, aż kiedyś trafimy do Nieba, bo Niebo jest w naszym sercu zawsze, gdy jest tak Bóg – a Bóg jest, gdy robimy dobre rzeczy z miłością. I na tym polega Wielki Post, na sprowadzaniu Nieba na ziemię już teraz (możemy się poczuć trochę jak Maryja, bo jeszcze przed świętami Zmartwychwstania korzystamy z łaski, którą daje nam Bóg!).

Jednym z najbardziej zapamiętywanych zdań, które pada na katechezie, jest to, że „Bóg kocha wszystkich tak samo, dobrych i niegrzecznych, tylko nie lubi ich niegrzeczności”. Przez to dzieci nie muszą mieć do siebie pretensji i poczucia wstydu za to, jakie są, bo zawsze mogą się poprawić, bez obawy, że Pan Jezus choćby na chwilę przestał ich kochać, gdy nie byli tacy, jak dorośli by sobie wymarzyli. A to poczucie winy dorasta razem z nami i wpływa na nasz obraz Boga. Dlatego warto w Wielkim Poście zobaczyć wyraźnie, że Niebo może być z nami już teraz, tutaj, bo Pan Bóg daje nam tę łaskę za darmo. Naszymi czynami tylko otwieramy serce na przyjęcie tego daru!

Zacheuszu, prędko zejdź!

Nasz Zacheusz odczekał się też śpiewanej wersji swojej historii. Będzie raczej elementem do słuchania niż śpiewania, ale może co bardziej rozśpiewane przedszkolaki i dzieci szkolne podchwycą melodię!

Zeróweczki mnie zaskoczyły – refren śpiewają, że hej!

Pan Jezus mówi do każdego z nas, żebyśmy do Niego przyszli, a nie tylko patrzyli z daleka. Na szczęście dziś znamy lepsze sposoby niż wdrapywanie się na drzewa! Wystarczy przygotować swoje serce na Niebo. W jaki sposób? Na przykład robiąc postanowienia wielkopostne. Podpowiedzi do nich znajdują się na przykład tutaj:

Panie Jezus, który przyniosłeś Niebo na ziemię, pomóż nam mieć ciągle gotowe serca na Twoje odwiedziny. Nie tylko w czasie Postu i Świąt. Amen.

© Katecheza przedszkolaka

☕Jeżeli podobają Ci się materiały Katechezy przedszkolaka, możesz postawić kawę na zachętę do dalszej pracy pod tym linkiem:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Teologia na dywanie https://teologianadywanie.pl

🆕BajAnki – opowiadania dla dzieci https://www.youtube.com/@BajAnki

Facebook https://www.facebook.com/Katechezaprzedszkolaka

Pinterest www.pinterest.ca/katechezaprzedszkolaka/

2 thoughts on “Zacheusz i Niebo w sercu – czyli zaczynamy Wielki Post”

Leave a Reply