Bez kategorii, Opowiadanie, Wielki Post

Wielkopostne troski, czyli jak przygotować się do Wielkanocy?

Wielki Post trwa i mam nadzieję, że wszystkim nam udaje się wypełniać swoje postanowienia i poprawiać się w tym ważnym czasie. Dzisiaj zastanowimy się nad drogą, którą trzeba pokonać w trakcie przygotować do Wielkanocy. A właściwie nad tym, o kogo na tej drodze powinniśmy się zatroszczyć, żeby udany był nie tylko Post, ale całe nasze życie.

W Wielkim Poście – troszcz się!

Na początek kolejna część historii Piotrka, który bardzo poważnie podszedł do Wielkiego Postu. Bajka jest bardzo uniwersalna, ale powstała w czasie, kiedy szczególnie ważne jest otwarte serce na bliźnich, którzy potrzebują naszej pomocy. Zresztą, zobaczcie sami…

Piotrkowi spodobała się troska. A Wam?

Post, modlitwa, jałmużna

Piotrek już zapamiętał, jak nazwać troskę o siebie, o innych i o kontakt z Panem Bogiem. Dzisiaj na podsumowanie opowiadanie będzie zadanie – trzeba w nim zakreślić odpowiednim kolorem rysunki przedstawiające poszczególne troski, według wzoru. W drugim pliku jest odpowiedź z wyjaśnieniem – jest to dobry punkt wyjścia do rozmowy. Robiliśmy takie zadanie w przedszkolu i pięciolatki radzą sobie z nim bez większego problemu. Oczywiście po wcześniejszym wysłuchaniu opowiadania (które według nich jest… za krótkie).

Przy serduszku możemy mieć oczywiście różne interpretacje. Tak naprawdę pasuje ono do każdej kategorii.

Pan Jezus też się troszczy!

Dzisiaj też nowa piosenka w formie kanonu. Tym razem o krzyżu, ale w formie i treści przystosowanej dla dzieci 5-6 letnich – jeżeli dzieci śpiewają pierwszym głosem a dorosły drugim, często udaje się dwugłosowy kanon. Ten może mieć aż cztery głosy! Może zostać wykorzystany jako piosenka wielkopostna albo przy okazji przedszkolnej adoracji krzyża.

Mój najdroższy Jezu chcę powiedzieć Ci,

że Cię bardzo kocham, aż po wszystkie dni.

Ty mnie ukochałeś całym życiem swym,

co na krzyżu dałeś, abym dobrze żył.

(chwyty: D A D)

W końcu Pan Jezus zatroszczył się bardzo o nas przez oddanie życia na krzyżu… A więcej o tym w tej katechezie:

https://www.katechezaprzedszkolaka.pl/2020/04/07/wielkie-tajemnice-wielkiego-tygodnia/

Panie Jezu, który troszczysz się o nas niezależnie od tego ile wysiłku wkładamy w dbanie o siebie, Ciebie i innych, naucz nas hojności w miłości. Amen.

© Katecheza przedszkolaka

☕Jeżeli podobają Ci się materiały Katechezy przedszkolaka, możesz postawić kawę na zachętę do dalszej pracy pod tym linkiem:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Teologia na dywanie https://teologianadywanie.pl

🆕BajAnki – opowiadania dla dzieci https://www.youtube.com/@BajAnki

Facebook https://www.facebook.com/Katecheza-przedszkolaka-116012851091700

Pinterest www.pinterest.ca/katechezaprzedszkolaka/

Leave a Reply